Tuz’un zararlarından bahsedilirken faydasından bahsetmek kimsenin aklına gelmez. Tuz aslında çok faydalıdır. Sofra tuzu doğada, denizlerde çözünmüş halde, kaya tuzu şeklinde ve kurumuş iç denizlerin yataklarında bulunur ve bu ilk saf haliyle içeriğinde pek çok mineral ve faydalı elementler barındırır. Tuz, tarih boyunca tatlandırıcı ve koruyucu olarak kullanılsa da onun asıl önemi, insan bedeninin içerisindeki sıvıları dengeleyici özelliğinden kaynaklanmaktadır.

Su vücuttaki sıvı dengesini, PH kontrolünü sağlar, sinir sistemi üzerindeki iletişimi sağlar. Gerekli miktarda su aldığımız durumlarda bile, tuz eksikliğinden dolayı vücudumuzdaki su miktarı tehlikeli bir şekilde normalin altına inebilir.

Günümüzün tuzları yalnızca sodyum ve klor;

Tuzu zararlı hale getiren, sofraya gelişine kadarki işlenme sürecidir. Tuzun formunun ne olduğu çok önemlidir. Günümüzde kullanılan sofra tuzu, rafine edilerek içindeki birçok mineralden arındırılmıştır. Yani yemek tuzu, kimyada sodyum klorür (NaCl) ismiyle bilinen beyaz kristal yapılı bir bileşiktir. Bu iki mineral de tek başlarına yoğun olarak alındığında tansiyonu yükseltir ve dehidrasyon olabilir. Rafine sofra tuzlarının çok fazla işlemden geçirilmiş ve ısıyla kurutulmuş olması, pek çok sağlık sorununa neden olabilir.

“Tuz”un en iyileri

Tuz için kullanılabilecek en iyi alternatifler işlenmemiş deniz ve kaya tuzlarıdır. Bunların arasında kirlenmeye uğramamış olanlar ise Himalaya tuzu ve Kelt deniz tuzudur. Bunlar denizlerin mineral kombinasyonunu taşırlar ve bu kombinasyon, bedenin mineral kombinasyonuna çok yakındır. En iyi tuz alımı, besinler aracılığı ile gerçekleşir.
Deniz yosunu son derece iyi bir tuz kaynağıdır. İçindeki birçok mineral, bedenimiz tarafından kolaylıkla alınabilir.

Ne kadar tuza ihtiyaç var?

Erişkin bir insanın günlük tuz ihtiyacı 6-8 gram kadardır. Ancak sıcak havalarda ya da ağır fiziksel çalışma şartlarında bu miktar 10 grama kadar çıkabilir. İhtiyaç duyduğumuz tuz, günlük besinlerimizde zaten mevcuttur. Oysa yapılan araştırmalara göre bir insan günde 15 gramdan fazla tuz tüketmektedir. Tuz tüketiminin düzenli olarak artması, nefrit (böbrek iltihabı), yüksek tansiyon ve damar sertliği gibi hastalıkları da beraberinde getirmektedir.

 

Himalaya tuzunun özellikleri:

Himalaya tuzu doğadaki en saf tuz olarak bilinir.

* Himalaya tuzu 200 milyon yılda oluşmuştur.

* İçerisinde 84 tane mineral olduğu kanıtlanmıştır.

* Damarlarda sertleşme yapmaz.

* Sağlıklı bir yaşam için, doğru su (ph dengesi olan), doğru tuz, temiz hava ve doğru beslenmek şarttır.

* Vücut hücrelerinin iç sıvı dengesinin ve sinir sisteminin elektriksel faaliyetini destekler.

* Sağlıklı ya da hasta olan herkes bu tuzu kullanmalı, diğer tuzu hayatından çıkarmalıdır.

* Tadı normal tuz tadından daha keskindir. Himalaya Kristal Tuzları Sole, Sofra tuzu ve Banyo tuzu olarak kullanımı yanı sıra Tuz Kristalleri çözeltisi ile İnhalasyon olarak da kullanılır.

susadığımız zaman içmemiz gereken bir madde olarak görmek gerekir. Her gün ama her gün susayalım, vücudun ihtiyacı olan suyu ve tuzu almamız gerekir. Sağlıklı ve dengeli gelişmelerini sağlamak için, çocuklarımıza da su içmeyi öğretmemiz gerekir.

Himalaya kristal tuzuyla, sağlığınızı korumak ya da geri kazanmak için tuzlu su kürü uygulamaya başladığınız zaman, evinizdeki rafine edilmiş tuzu da hemen mutfağınızdan uzaklaştırmanız gerekir. Yoksa bir taraftan hazır yiyeceklerde aldığımız tuz, öbür taraftan evde kullanılan rafine edilmiş tuz, yaptığımız kürün doğru sonuçlara ulaşmasını engeller.

* Vücudun asit ve baz dengesini olumlu etkiler.

* Vücudun elektrik yükünü olumlu etkiler.

* Dolaşım sistemini ve organlarını olumlu etkiler.

* Kan basıncının düşmesine sebep olur.

* Vücutta biriken toksinlerin ve ağır metallerin dışarı atılması sağlar.

NOT: Bu bir ilaç değil, doğal gıdadır. Tuz kullanımı için Doktorunuzun önerilerini dikkate alınız.